W dobie smartfonowej rewolucji producenci prześcigają się w rozmiarach i zaletach ekranów dotykowych. Coraz lepsze kolory i kąty widzenia, do tego większa przekątna obrazu – to wszystko sprawia, że przypadkowe uszkodzenie wyświetlacza dostarczy nam niemałego problemu. Zarówno wymiana całego ekranu jak i samej szybki zewnętrznej jest kosztowną opcją, Jak więc uchronić się przed niepotrzebnymi wydatkami w tej kwestii?
Jak chronić telefon?
Niektórzy producenci urządzeń mobilnych wykorzystują w produkcji specjalny, odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne rodzaj szkła. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i niewielu z nich decyduje się na taki krok. W przypadku gdy nasz ekran wykonano ze standardowych materiałów musimy sami poradzić sobie z ulepszeniem jego wytrzymałości. Na rynku dostępnych jest kilka produktów, które będą w tej kwestii przydatne. W sklepach z akcesoriami gsm znajdziemy np. etui z przednią klapką, szkła hartowane o różnej twardości oraz folie ochronne do telefonu.
Pierwsza opcja jest rozwiązaniem najmniej skutecznym. Taka forma zabezpieczenia jest wysoce zawodna – wystarczy aby przy upadku pokrowiec się otworzył, a nasz ekran będzie znów w pełni nieodporny na wszelkie uszkodzenia. Należy także wspomnieć, że pokrowiec może ochronić urządzenie przed upadkiem, jednak nie gwarantuje zapobiegania mikro urazom w postaci rysek na ekranie. Drobinki kurzu i piasku wciąż z łatwością dostają się na powierzchnię szkła, a nacisk osłony i ciągły jej ruch generują uszkodzenia. Co więcej tego typu osłona w znaczący sposób wpływa na wymiary telefonu – osoby, które noszą aparat w kieszeni z pewnością to odczują
Szkło hartowane jest obok folii do telefonu jednym z powszechniejszych rozwiązań. Przy wyborze szkła warto zwrócić uwagę na jego twardość – optymalnym wyborem będzie 9H, które można zarysować jedynie ostrzem diamentowym. Osłona ze szkła hartowanego jest jednak kosztowna. Tańsze produkty są zazwyczaj grube i mogą przekłamywać wyświetlany obraz. Zdarza się także, że słabszej jakości szkło spowoduje zmniejszenie funkcji dotykowych smartfona. Jego zaletą jest niewątpliwie wysoki stopień ochrony ekranu przed uszkodzeniami fizycznymi takimi jak upadek.
Wady i zalety folii do telefonu
Innym sposobem by ustrzec się przed zniszczeniem wyświetlacza urządzenia są folie do telefonów. Działają one na podobnej zasadzie jak szkło hartowane, są jednak dużo cieńsze i bardziej giętkie. Z tego powodu zaleca się wybór folii użytkownikom urządzeń z zagiętymi ekranami. Folia do telefonu w tym przypadku zda egzamin dużo lepiej już na etapie montażu – szkło na ugiętych brzegach bardzo łatwo ulega pęknięciom z powodu dużego napięcia. Decydując się na zakup folii do telefonu warto wcześniej sprawdzić opinie o produkcie. W przypadku sprawdzonych dostawców mamy pewność, że produkt nie będzie wpływał na jakość obrazu ani nie zablokuje czułości ekranu. Na folię ochronną do telefonu bez wahania zdecydować mogą się użytkownicy modeli telefonów, których wyświetlacze pokrywa już specjalny rodzaj utwardzonego szkła. W tym przypadku zyskają oni dodatkową powłokę ochronną, przez którą zabezpieczą swój aparat przed uszkodzeniami wywołanymi przez np. drobinki piasku czy kurzu. Warto wspomnieć, że folia do telefonu nie ma aż takiego stopnia ochrony wyświetlacza przed pęknięciami jak chociażby szkło hartowane. Rekompensuje to jednak jej cena – jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie.
Folia do telefonu to nie tylko ochrona frontu urządzenia. Dostępne są także folie ochronne naklejane na pozostałe elementy urządzenia. W ten sposób ustrzeżemy obudowę przed otarciami i zadrapaniami nie zwiększając przy tym grubości urządzenia jak dzieje się to w przypadku standardowych obudów. Folia na obudowę telefonu to nie tylko zabezpieczenie, ale również szybki sposób na zmianę wyglądu.
Jak założyć folie na ekran telefonu
Przed zakupem sprawdźmy dokładnie model urządzenia i specyfikację folii do telefonu. Należy zadbać o to by produkt, który kupimy pasował idealnie do wymiarów. Aby prawidłowo nakleić folię na telefon należy wcześniej bardzo dokładnie wyczyścić wyświetlacz. Producenci zwykle dołączają do kompletu niezbędne do tego narzędzia – ściereczki bezpyłowe i specjalne naklejki do usuwania kurzu. Jest to bardzo istotny punkt tego procesu, ponieważ na zabrudzonej powierzchni będą tworzyć się nieestetyczne pęcherzyki powietrza. Źle naklejona folia do telefonu nie jest trwała i nie oferuje odpowiedniej ochrony wyświetlacza. Kolejnym etapem po oczyszczeniu powierzchni ekranu jest nałożenie produktu na ekran. Powinno się nakładać folię zaczynając od jednej krawędzi i stopniowo przechodzić zdecydowanym ruchem do drugiej. W ten sposób minimalizujemy ryzyko powstania pęcherzy. Pamiętajmy, aby przy procesie zakładania folii do telefonu nie zasłonić niezbędnych otworów i czujników umieszczonych na froncie urządzenia. Założenie folii na telefon może sprawiać pewne problemy niewprawionym użytkownikom. W przypadku gdy może to przerosnąć nasze możliwości warto udać się do najbliższego stoiska gsm gdzie oferowane są takie usługi. Prawidłowe założenie folii do telefonu jest bowiem kluczowe by nie stracić chociażby czułości dotyku.